Transponowanie

Transponowanie polega na obniżaniu lub podwyższaniu tonacji danego utworu. Każdy dźwięk, akord zmieniamy o dana liczbę półtonów. Zależnie od potrzeb tonację obniżamy lub podwyższamy. Aby opanować tą umiejętność musimy znać dźwięki z których składa się oktawa. Oto one:

F Fis G Gis A Ais H C Cis D Dis E
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Jak wiemy, a może nie wiemy :], jeden próg to 0,5 tonu. Patrząc na schemat, widzimy: np. między dźwiękiem A, a dźwiękiem D znajduje się 5 półtonów. Dla ćwiczenia przetransponujmy znany nam kawałek "Dom wschodzącego słońca".

Jego dźwięki to:

a C D F a C E a C D F a E a E

przetransponujemy te dźwięki np. o 1,5 tonu czyli 3 półtonów do góry:

a + 1,5 tony (3 półtony) = c
C + 1,5 tony (3 półtony) = Dis
D + 1,5 tony (3 półtony) = F
F + 1,5 tony (3 półtony) = Gis
a + 1,5 tony (3 półtony) = c
C + 1,5 tony (3 półtony) = Dis
E + 1,5 tony (3 półtony) = G

A o to wynik.

c Dis F Gis c Dis G c Dis F Gis c G c G

Jeśli dalej nie rozumiecie, to na początku możecie korzystać z tego prostego schematu. Pod każdym dźwiękiem jest liczba.
Ponownie przetransponujemy ta piosenkę, lecz opierać się będziemy schemacie:

Mamy dźwięk a, patrzymy na schemat jaka liczba jest przyporządkowana temu dźwiękowi. Jest to liczba 5. Chcąc dany dźwięk podwyższyć o 3 półtony, dodajemy do liczby 5 liczbę 3, więc 5+3=8 gdzie liczba 8 jest przyporządkowana dźwiękowi C. Na koniec patrzymy trzy początkowy dźwięk był dźwiękiem molowym czy durowym. itd.
Dźwięk C=8, zatem 8+3=11, gdzie 11 jest przypisana dźwiękowi Dis. C był dźwiękiem durowym, zatem Dis także nim będzie.


Zajmie wam to sporo czasu, nim nauczycie się transponować w głowie. Jak wiemy początki są zawsze trudne. Zapomniałem dodać, że o przetransponowanym dźwięku decyduje dźwięk pierwotny. Zatem jeśli mieliśmy dźwięk mol, to nie zależnie jak go przetransponujemy, także będzie to dźwięk molowy. Uważam, że nie ma w tym nic trudnego. Jeśli macie problemy to polecam świetny program do transponowania Oktawiusz.