Legato

 

Jedną z popularniejszych technik grania na gitarze (i wielu innych instrumentach) jest legato. słowo "LEGATO" oznacza łączenie ze sobą dźwieków. Na gitarze legato możemy wykonać na dwa sposoby :

W Gore i W Dol.

Na razie zajmijmy się tym pierwszym sposobem.

Legato w gore wykonujemy nastepująco :

-0-1---1-2-

Oczywiście jest to tylko mały przykład .Legato NIE wykonujemy grając prawa ręką dwóch dźwięków , tylko uderzamy raz - pierwszy dźwięk ,a lewa ręką energicznym przyciśnięciem struny drugi. Można wykonać legato dłuższe niż dwa dźwięki:

-R-1-2-3-4--~~ -Opalcowanie , czyli r-pusta struna , 1234....-palce lewej reki.
-0-1-2-3-4--~~ - TAB Legato w nutach , jak i w tabulaturach zaznaczamy lukiem , pod którym znajdują się wszystkie dzwięki wykonywane ta techniką. Legato na sposób pierwszy wykonujemy oczywiście nie tylko na jednej strunie - e1 , bo tam gra sie legato najprosciej. ;) . Podam teraz ćwiczenie (wprawkę) mojego autorstwa na legato w gore .


||: -0-3--0-2--0-3--0-5--0-3--0-2--0-3--0--7 :||


Przy czym...
Wszystkie puste struny gramy uderzeniem , 2 - 1palcem l.r. , 3 - 2palcem l.r , 5 -3 palcem l.r. , 7 - 4 palcem l.r. .
Ćwiczonko to postarajcie się wykonywać jako rozgrywkę przed ćwiczeniem przez jakieś 10 minut , z dnia na dzień stopniowo podkręcając tempo! naprawdę zadziała !


Zajmijmy się teraz drugim sposobem. Jest to swojego rodzaju ściąganie palca w dół ze struny. Przykladem na ten rodzaj artykulacji jest początek utworu grupy AC/DC "Thunderstruck". Ćwiczenie z tego utworu jest bardzo dobre tylko na początek wykonywania legato polecam grac o wiele wiele wolniej , i jak w przypadku poprzedniego zachęcam grac jako wprawkę oraz stopniowo podkręcac sobie tempo.


Gabriel Ufir (chyrzy)