Krótka Historia Gitary

Instrument wykazujący pewne podobieństwo do gitary istniał już przed 1500 rokiem. Pojawił się on w krajach śródziemnomorskich, w okresie Renesansu. W XIII i XIV wieku istniał instrument mający wyraźny kształt ósemki, na którym być może grano za pomocą kostki. Niektóre źródła z tego okresu wspominają o gitarze łacińskiej, czyli guittara latina. Pierwsze książki przedstawiające utwory na gitarę pochodzą z XVI wieku. Dotyczyły one gitary o czterech parach strun. W XVI wieku istniały także gitary z pięcioma parami strun. Wczesne gitary posiadały główkę tworzącą całość z gryfem i kołki przymocowane do tyłu. Gryf takiego instrumentu był w równej płaszczyźnie z pudłem i posiadał od ośmiu do dziesięciu strunowych, przywiązanych prożków. Pudło w porównaniu z instrumentem współczesnym było mniejsze, a talia słabo zaznaczona. Tył gitary miał kształt wypukły lub płaski, a otwór rezonansowy pokrywała rozeta lub ozdobny pergamin.

 

 


C.F.Martin - urodzony w Niemczech a następnie wyemigrował do Ameryki - założył firmę która stała się jedną ze światowych, czołowych fabryk gitar. Jego pierwsze gitary miały symetryczną główkę, gryf z osiemnastoma progami, pudło z palisandru i świerkowy wierzch okolony dekoracją, hebanowy strunnik i podstawek z kości słoniowej, a wokół otworu rezonansowego ornament w kształcie "kurzych łapek".

Antonio de Torres - urodzony w 1817 roku w Hiszpanii, jest najważniejszą postacią w historii współczesnej gitary klasycznej. Jago modeli używało wielu sławnych gitarzystów, a wśród nich Arcas i Tarrega. Gitara Torresa posiadała duże pudło rezonansowe nowego typu, w którym zmieniono kontur i proporcje. Struna ma zwykle 65 cm. długości. Pod nieznacznie wypukłą, świerkową płytą rezonansową znajduje się siedem belek wyrównujących barwę. Gitara ta posiada cedrową szyjkę z hebanowym gryfem i pudło z drzewa cyprysowego, z czteroczęściowym tyłem.

Orville Gibson - przyczynił się do udoskonalenia gitary. Rozpoczął działalność pod koniec XIX wieku jako konstruktor instrumentów i szybko stał się postępowym producentem instrumentów strunowych. Fabrykę Gibsona założono w 1894 roku. Przy budowie gitar zastosowano niektóre metody wykorzystywane przy wytwarzaniu instrumentów smyczkowych. Doprowadziło to do opracowania metody żłobienia, przy pomocy której robiono gitary z wypukłym przodem i tyłem.

W latach 30 zaczęto eksperymenty nad nowym typem pudła. Lloyd Loar, O.W. Appleton i Les Paul jako pierwsi wprowadzili przetworniki i nadali gitarze nietypowy kształt.

Leo Fender - (1909 - 1991) jest czołową postacią w historii gitary. Zaczął budować wzmacniacze i gitary, co doprowadziło do wypuszczenia w 1950 roku elektrycznej "deski" - Broadcaster. Ten instrument zrewolucjonizował metodę produkcji gitar. Fender wynalazł także elektryczną gitarę basową i szereg innych cenionych modeli (jak choćby Fender Stratocaster). dorwali