Pielęgnacja gitary

Kiedy już kupimy sobie wymarzoną gitarę, chcemy aby służyła nam jak najdłużej. Proponuje tu kilka rad i sposobów, jak zachować "wiosło" w idealnym stanie...

Przechowywanie

Gitara ABSOLUTNIE nie powinna stać blisko grzejników, ścian kominowych itp. źródeł ciepła. nie lubi tez suchego powietrza. Złe warunki "garażowania" obijaj± się na brzmieniu, szczególnie gitar akustycznych i klasycznych. Gitarę radzę przechowywać w pokrowcu, co uchroni ja prze wpływem szkodliwych czynników. Gitara nie lubi gwałtownych zmian temperatury.

Transport

Gitarę należy bezwzględnie przenosić w pokrowcu. jeśli na próbę czy koncert macie parę metrów, to może być miękki, z gąbki. jeśli natomiast wybieracie się "w trasę", to powinna być tzw. trumna, czyli twardy futerał (w razie gwałtownego hamowania nie zgniecie jej wam piecyk, no chyba ze jakaś szafa;))

Czyszczenie

Istnieją specjalne preparaty o czyszczenia lakieru, strun itd., natomiast są one dość drogie. Proponuje tańszy i wydajniejszy sposób, choć może bardziej pracochłonny. Wystarczy dwie miękkie bawełniane szmatki i preparat do konserwacji drewna w spray'u, np. Pronto. Jedna szmatka będzie służyć do czyszczenia korpusu i gryfu, druga do strun i osprzętu (mostka i kluczy).
Pot wpływa bardzo niekorzystnie na struny i lakier, dlatego radzę po każdym intensywnym graniu przetrzeć struny, co wydłuży okres ich użytkowania i sprawi, ze dłużej zachowają brzmienie. Ostatecznym sposobem "reanimacji" strun jest ich wygotowanie w czystej wodzie. natomiast pielęgnacja korpusu i gryfu jest sprawa czysto estetyczna, instrument także świadczy o właścicielu ;-)

Struny

Jest to element, od którego kondycji brzmienie gitary jest uzależnione nie mniej niż od przetworników. Nie będę tu rozwodził się, która firma jest najlepsza, szczerze tylko odradzam Presto i LaBelle.
Częstotliwość wymiany strun jest indywidualną sprawą każdego gitarzysty i zależy od intensywności gry. Przy dużej częstotliwości grania lub "wymiataniu" struny po miesiącu nadają się na śmietnik. Radzę kontrolować wygląd i brzmienie strun. Jeżli pojawiają się odbarwienia, to najwyższy czas je wymienić. Jeśli brzmienie jest przytłumione i niezbyt wyraźne, to także należy je wymienić. gotowanie nie zawsze przynosi efekt, nie da się go zastosować w gitarach z Floyd Rose, gdyż nie można zdejmować w nich wszystkich strun naraz. grozi to odprężeniem mostka i gitara nie będzie stroić, a regulacja mostka jest dość niewdzięczną czynnością.

Regulacja

Jeśli kupimy gitarę w sklepie, to powinna być idealnie fabrycznie wyregulowana.
Gdy zauważymy, ze np. nie stroi zbyt dobrze, to może być to nie tylko wina strun, menzury czy gryfu. Świadczy to o złych warunkach przechowywania wiosła w sklepie, lepiej takiej gitary nie kupować, bo kto wie, co jeszcze wyjdzie na jaw po tygodniu użytkowania.
Natomiast takie zmiany możemy spowodować my sami, np. zmieniaj±c grubość strun, a żadna gwarancja nie obejmuje regulacji, wiec musimy zabrać się do tego sami. Jeśli nie czujecie się pewnie, poproście kogoś doświadczonego, ale zawsze musi być ten pierwszy raz :-)

Gryf

Do regulacji gryfu służy śruba znajduj±ca się na główce lub w miejscu łączenia z korpusem. Jeśli zauważymy, ze gryf jest wklęsły lub wypukły, to należy to skorygować przez odpowiednie delikatne przekręcenie śruby (powinno to być opisane w instrukcji dołączonej do gitary). Aby to sprawdzić dociskamy strunę na pierwszym progu oraz na progu najbliższym miejscu łączenia z korpusem, a następnie sprawdzamy odstęp miedzy struną a progami. Optymalne ustawienie to odstęp, w który można włożyć zgiętą kartkę papieru do drukarki. Brak odstępu spowoduje brzęczenie strun i nie strojenie.

Menzura

Ustawia się siodełka podtrzymujące strunę na mostku. Powinny być ustawione tak, aby dźwięk na 12 progu był dokładnie o oktawę wyższy od dźwięku pustej struny. Sposób regulacji zależy od typu mostka i powinien być opisany w instrukcji.

Akcja

Jest to wysokość strun nad gryfem, nie powinna być zbyt duża, bo utrudni granie, ani zbyt mała, bo struny będą brzęczeć i gitara może nie stroić w wyższych partiach. Optymalna akcja to 2mm nad 14 progiem dla struny E6 (od strony strun basowych) oraz 1.5mm dla struny E1.
Ustawianie akcji jest indywidualne dla każdego typu mostka i powinno być opisane szczegółowo w instrukcji (jak widzicie przy zakupie musicie żądać instrukcji...)