Guitar Pro 5

 

Wstęp

Guitar Pro to program komputerowy do czytania tabulatur w formacie .gp(x). Aplikacja nie tylko pokazuje nam progi i struny, na których mamy grac, ale także odgrywa nam zapisane dane, dzięki czemu łatwiej nam się gra. Obsługa GP z pozoru wydaje sie trudna, lecz wystarczy jeden wieczór i już wiemy co i jak ;)

 

Ogólnie

Program, jak już pisałem wydaje się trudny w obsłudze, lecz na prawdę wszystkie podstawowe funkcje mamy pod ręką i wystarczy chwila, by "być obcykanym" ;) Jeśli sami chcemy "tworzyć" w Guitar Pro, na naukę musimy poświecić więcej czasu. Przyda się elementarna wiedza na temat muzyki (takty, nuty itp.) i gitary (tapping, slide...), do tego słuch muzyczny (jeśli chcemy zapisywać czyjeś utwory) lub talent/zapal (tworzenie własnych utworów).

 

Brzmienia

Aplikacja nie zachwyca "podstawowymi" brzmieniami. Zwykłe odtwarzane dźwięki z MIDI. Jeśli zaś zainstalujemy pakiet RSE-tutaj możemy doznać miłego zaskoczenia-program raczy nas wieloma świetnymi brzmieniami, dzięki którym otwór może na prawdę zabrzmieć tak, jak powinien ;)

 

Suche informacje

Rozmiar na dysku: OK. 20MB

Rozmiar RSE: OK. 600MB

Rozmiar tabulatur: Zależnie od ilości. Jedna tabulatura zajmuje około 100KB (przedstawiona na screenie tabulatura Creeping Death zespołu Metallica na dysku ma rozmiar dokładnie 84KB).

Oficjalna strona programu: http://www.guitar-pro.com/en/index.php (więcej informacji tam ;))

 

Podsumowanie

Na początku program wydawał mi się bezużyteczny, teraz jednak widzę, ze bardzo przydaje się, gdy nie wiem jak coś zagrać/nie chce mi się szukać taba (na dysku mam ich ponad 2GB ;)). Przy tworzeniu własnych utworów program również świetnie zdaje egzamin-ja mam starego akustyka, na którym raczej nie zagram metalu, a w GP mogę spełnić swoje marzenia i ułożyć jakiś tam riff (z perkusja itp. :D). Polecam wszystkim gitarzystom-jeśli macie do niego dostęp-nie zastanawiajcie się i bierzcie.

Ocena ogólna: 9/10

Jakość wykonania: 10/10

Wygoda obsługi: 8+/10