VOX VR 15


Moc: 15W RMS
Głośnik: Jeden 8-mio calowy Custom firmy Vox 8Ohm
Lampa w przedwzmacniaczu: 12AX7 wykonana przez Vox
Końcówka mocy: Tranzystorowa
Ilość kanałów: 2 - Czysty i przesterowany
Waga: 9kg

Piecyk na pierwszy rzut oka wydaje się jakby stworzony do grania bluesa, lub jazzu. Nic bardziej błędnego! Z powodzeniem można na nim zagrać nawet cięższe odmiany metalu. Combo chociaż sprawia wrażenie małego, to jak na 15 W mocy jest naprawdę głośne. Spokojnie wystarczy na małe próby bez perkusji, czy na granie z kumplami. Zbudowane jest ono hybrydowo, to znaczy łączy w sobie technologię lampową z tranzystorową. Jest także oparte na nowatorskim systemie "Valve Reactor". Oznacza to że łączy w sobie legendarne już brzmienie Voxa podparte nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, a moduł mocy zbudowany jest tak, żeby oddać brzmienie lampy.
Można powiedzieć, że faktycznie to się twórcom udało. Brzmienie na kanale czystym jest ciepłe, okrągłe i "czuć" w nim lampę. Kanał przesterowany jest bardzo "elastyczny". Dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów przesterowania ( Overdrive i Distortion) można uzyskać brzmienia poprzez lekki i ciepły crunch aż po męsiste, heavymetalowe łojenie. Kanał czysty powala na kolana, lecz przesterowany nie jest aż tak zachwycający, ale naprawdę zadowalający. Equalizer jest trochę ubogi, a mianowicie przewiduje on dwa potencjometry głośności (osobno dla każdego z kanałów), potencjometr gain, treble i bas. Brakuje tutaj regulacji środka ale jeśli nie grasz najcięzszych odmian metalu, to nie będzie ci ona potrzebna. Podkręcając solidnie głośność na czystym kanale, z lampy można wygenerować naturalny, pięknie brzmiący crunch. Tylna klapa jest otwarta, co ładnie eksponuje wysokie tony. Z tyłu znajdziemy wyjście na dodatkową kolumnę (impedencja od 8-miu do 16-stu Ohm), po podłączeniu do 12-sto calowego głośnika piec brzmi jeszcze lepiej i słychać znaczną poprawę w brzmieniu przesteru, tzn. przester dostaje "kopa" i jest dużo bardziej selektywny na wysokim gainie. Mamy również wyjście na słuchawki i na foot switch który możemy sobie dokupić.

Podsumowanie:

Zalety:
- piękny kanał czysty, naprawdę słychać lampę
- dobre brzmienie na przesterze
- wszechstronność wzmacniacza
- wyjście na dodatkową kolumnę o wysokiej oporności
- małe rozmiary i stosunkowa duża głośność

Wady:
- ubogi equalizer
- dość wysoka cena ( występują jednak duże wahania - od 700 do 810 zł)
- specyficzny wygląd (nie każdemu się może podobać)

Piec polecam gitarzystom, którzy już mają troszeczkę doświadczenia i szukają małego comba do domu. Ja sam swoją pake i head'a trzymam w salce prób a ten piecyk kupiłem sobie do domowych cwiczeń, Gorąco polecam!!!!