Washburn Wi14

Jestem bardzo początkującym 'gitarzystą' i poświęciłem sporo czasu na znalezienie odpowiedniego dla siebie sprzętu na początek. Wybór padł na Washburn Wi14 a dlaczego to opiszę zaraz.


Wiosło zostało skonstruowane z bliżej nieokreślonego drewna. Gdy kupowałem na oficjalnej stronie było napisane, iż korpus zrobiony jest z jakiegoś "hardwood" co właściwie nie odnosi się od żadnego konkretnego gatunku drewna. Teraz można znaleźć tam informację iż korpus zrobiony został z lipy. Z kolei materiał użyty na gryf to na sto procent klon. Gryf został przykręcony do korpusu za pomocą czterech śrub i o ile ktoś nie będzie odstawiał Hendrixa to pozostanie już tam na zawsze. Kształt korpusu jest bardzo oryginalny. Washburn nie próbuje naśladować gigantów - Gibsona cz Fendera - choć na upartego można stwierdzić, że jest mocną wariacją Les Paula. Niektórzy twierdzą też, że przypomina krzyżówkę Les Paula i Telecastera... No cóż, dla mnie to oryginalna konstrukcja i tej wersji będę się trzymał. Gryf jest bardzo wygodny aczkolwiek konstrukcja bolt-on (czyli fakt iż został przykręcony) utrudnia dostęp do najwyższych progów. Główka jest śliczną konstrukcją wyposażoną w maszynki Grovera w układzie 3+3. Oczywiście w chromie. Podobnie jak mostek Hard-tail, który to z kolei stanowi mocne oparcie dla strun przewlekanych przez korpus (string thru body). Rozwiązanie to jest niesamowicie praktyczne ale o tym później. Całości konstrukcji dopełnia fakt, iż wiosło to zostało wyposażone w dwa humbuckery (no-name), cztery potencjometry (każda przystawka ma swój odpowiedzialny za tony i głośność) i przełącznik trój-pozycyjny. Gitara dostępna jest w kilku wersjach wykończenia, w tym czarny, transparentny (znany jako walnut - orzech włoski), niebieski i srebrny. Wersje starsze występują także w kolorach: czerwony, żółty i biały.

Wykonanie stoi na zadziwiająco wysokim poziomie jak na tak tani instrument. Oczywiście nie jest idealnie - egzemplarz, który do mnie dotarł miał mały, prawie niewidoczny odprysk lakieru na główce. A i siodełko nie było idealnie spasowane - wystawało o ułamki milimetra poza gryf od strony struny E1. Mimo tych drobnych niedociągnięć jest to solidnie skonkstruowany kawał wiosła.

Brzmienie jest niesamowite. W życiu bym się nie spodziewał, że tak tanie wiosło może wydawać z siebie tak ładne dźwięki. Gitara już na sucho brzmi bardzo dobrze, na co niebagatelny wpływ ma mostek hard-tail, a właściwie to fakt, iż struny zostały przewleczone przez korpus. Rozwiązanie to daje w praktyce przeniesienie traconej na mostku energii strun na korpus przez co sustain jest dłuższy a dźwięk pełniejszy.
Humbucker przy gryfie brzmi bardzo 'mięsiście' idealnie wręcz do bluesa. Z kolei przetwornik przy mostku ma charakterystyczny metaliczny pogłos, znakomicie nadający się do rocka. Zestaw czterech potencjometrów pozwala 'ukręcić' różne ciekawe kombinacje, co jest kolejnym dużym plusem tego wiosła.

Wiosło jest bardzo funkcjonalne - dobrze wyprofilowany korpus nie kłuje w żebra, a wyważenie sprawia, że nie lecie w dół przy próbie grania na stojąco. Nadaje się do praktycznie każdego rodzaju muzyki, dzięki możliwości ukręcenia szerokiego wachlarza brzmień. Aczkolwiek trzeba wspomnieć, iż te zamontowane przystawki na wzmacniaczu trochę 'mulą'. No cóż, nie wymagajmy cudów.

Stosunek ceny do jakości jest wysoki. To zadziwiające, że za tak niską cenę dostajemy aż tyle. Gitara śmiało może konkurować z dwa razy droższymi produktami innych firm.

Podsumowując: Za niewielką cenę dostajemy uniwersalne wiosło, solidnie wykonane i sprawdzające się w każdym rodzaju muzyki. W sam raz dla początkujących szukających swego brzmienia. Dodatkowym atutem jest oryginalny wygląd.Wykonanie: 7/10
- dało się lepiej ale za tę cenę to rewelacja

Brzmienei: 8/10
- znów - w tym przedziale cenowym nie znajdzie się niczego lepszego

Funkcjonalność: 8/10
- uniwersalny sprzęt - w sam raz na początek.

Stosunek Jakość/Cena: 10/10
- w tym przedziale cenowym absolutny ideał.

Ocena ogólna: 8/10
- Świetne wiosło na początek. Polecam. [Oczywiście świetne w tym przedziale cenowym.]

 

>