Cort M520

Cort, to południowokoreański producent gitar. Pomimo wielu opinii w naszym kraju na temat produktów z tych stron, Cort należy do produktów z wyższej półki jakościowej. Firma ta produkuje gitary dla wielu większych producentów, takich jak Ibanez, G&L Tribute, Fender Squier. Przedstawiany model pochodzi z serii Mirage, która charakteryzuje się sięgnięciem do klasyki. Zobaczmy, co kryje w sobie model M520. Jest to mahoniowa konstrukcja z wklejanym, również mahoniowym gryfem. Posiada palisandrową podstrunnicę. Gitara jest w skali 3/4 z 22 progami wykończonymi na połysk. Korpus charakterystyczny dla modeli z serii M i znanych PRS-ów. Jest w kolorze czarnym, matowym. Kolor ten jest rzadko spotykany, sprawia, że gitara wygląda wyjątkowo. Ekskluzywności dodaje jej binding w kolorze kości słoniowej.

Wszystkie elementy wykończone na połysk, chrom na niej wygląda wprost doskonale. Mostek został wykonany na licencji TonePros, czyli tajna broń wielu producentów gitar. Blokowany mostek tune-o-matic - z trzpieniami o średnicy 6,3mm i metrycznym gwintem śrub. Dwie przystawki Mightymite LP, z rozłączanymi cewkami sprawiają, że gitara nadaje się do cięższych brzmień, jak i do zupełnie odmiennych, dzięki singlom, które włączymy poprzez podciągnięcie do góry potencjometru od zmiany tonu. Gitara posiada standardowe 'zmienniki' brzmień. Głośność, która w połączeniu z efektem daje możliwość zmiany intensywności przesterowania. Tone, oraz przełączniki między przetwornikami. Po wzięciu gitary do ręki czujemy jej ciężar. Prawie 5 kg masywnego drewna wpada nam do rąk. Gitara jest wygodna w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Nigdzie nie pije, nie uwiera. Korpus jest wyprofilowany również od tyłu, co pozwala nam dopasować ją idealnie do siebie. Dłuższa gra na stojąco może przynieść ból pleców, ale w końcu kto nie lubi poczuć ciężaru granej muzyki. Gryf gitary jest bardzo dobrze wyprofilowany, zaokrąglony i wąski, dzięki czemu możemy szybko przemieszczać się na wyższe pozycje. Ręka idealnie dociera do wszystkich progów, przez co nie musimy martwić się, że nawet zaawansowana solówka nie wyjdzie jak należy. Struny leżą nisko, co mi osobiście odpowiada. Wszystko oczywiście można regulować.

Gitara charakteryzuje się ciepłym brzmieniem, długim wybrzmiewaniem i mocnymi niskimi i środkowymi częstotliwościami. Oznacza to, że gitara świetnie nada się do cięższych brzmień. Już na starcie, po podłączeniu gitary do wzmacniacza słyszymy mocny, głęboki bas, który może się podobać. Przy założeniu grubszych strun i podkręceniu niskich tonów w naszym piecyku, możemy poczuć lekkie doznania z gry na basie. Oczywiście tyczy się to strun basowych. Zupełnie inaczej brzmią pozostałe, wiolinowe. Są ciepłe i miłe. Wpadają w ucho. Dzięki wymienionym już wcześniej układzie H-H gitara radzi sobie w różnych odmianach muzyki. Konsultowałem brzmienie ze znajomym, który gra ponad 20 lat i aktualnie jest zaangażowany w pewien projekt muzyczny. Jego słowa bardzo zachwalały instrument. Mnie jak i jego zachwycił długi sustain i elastyczność przy podciąganiu. Oczywiście nie jest to najwyższa półka cenowa, ale można spokojnie porównywać ją do instrumentów droższych. Po podłączeniu do przesteru gitara zaczyna brzmieć bardzo dobrze. Soczyście i pełnie, dzięki grubemu, basowemu drewnu.

Jest to gitara kierowana bardziej do młodych gitarzystów, którzy zaczynają swoją przygodę z tworzeniem muzyki. Blues, metal, rock i wiele innych gatunków nie są straszne dla tej konstrukcji. Różnorodność konfiguracji sprzyja znalezieniu swojego brzmienia. Gitarę jak najbardziej polecam.