Ibanez RG-370


Dane techniczne:

Ibanez RG-370 B
mostek: Edge II
gryf: Wizard II
progi: 24 Jumbo
Przystawka: (szyjka) PSND1 (H)
Przystawka: (środkowa) PSNDS (S)
Przystawka: (mostek) PSND2 (H)
Również wersja leworęczna
Kolor: BK(czarny)/JB(chabrowy)

Wśród wielu gitar ze średniej półki cenowej wyróżnia się z pewnością Ibanez RG-370. Gitarę tą możemy nabyć w dwóch wersjach: B i DX. Jedynym elementem różniącym te modele jest bending gryfu i inne znaczniki podstrunnicy (zęby) w modelu DX.
Gitara wykonana jest bez zarzutu. Bardzo wygodny gryf Wizard II spisuje się świetnie, choć nie jest to jeszcze najwyższa klasa, tak jak w droższych modelach serii RG. Niektórzy nie lubią płaskich i cienkich szyjek, ale dla mnie jest on bardzo wygodny. Wyprofilowane połączenie gryfu z korpusem ułatwia grę w wyższych pozycjach - mamy świetny dostęp do 24 progu na każdej strunie. Progi Jumbo są prawidłowo nabite, mimo braku profilowania na wyższych progach gra się całkiem przyjemnie. Mostek Edge II sprawuje się świetnie, jest bardzo wygodny i estetyczny:), przewyższa na pewno inne tremola zbrojone montowane w gitarach tego segmentu. Ciekawe rozwiązanie zostało zastosowane w montowaniu wajchy - po prostu wkłada się ją do otworu i już - bez przykręcania, poza tym można regulować jej wysokość. Sruny można montować w dwojaki sposób - przewlekając przez mostek jak w vintage tremolo lub tylko zablokować jak w Lo TRS I i klasycznych konstrukcjach typu Floyd Rose.
Klucze sprawują się przyzwoicie, choć w gitarach z mostkami zbrojonymi ich użycie jest raczej ograniczone:). Jedyna rzecz, do której tak naprawdę można się przyczepić to przystawki, które nie brzmią rewelacyjnie, choć nie jedna gitara mogła by ich pozazdrościć. Poważną wadą jest praktyczny brak możliwości regulacji wysokości single'a. Wydaje mi się, że zakup markowych przetworników do tej dechy nie byłby złą inwestycją, ponieważ cały instrument sprawuje się bardzo przyzwoicie i na pewno jest wart swojej ceny.
Kilka danych: Ibanez RG-370B/DX, mostek: Edge II, 2x humbucker + 1x single, szyjka Wizard II, 24 progi Jumbo (www.ibanez.com)