Bronze Warlock by B.C.Rich


Witam, ponieważ wielu ludzi zastanawia się jaką gitarę wziąć do 1000zł i zwabia ich często kształt Bronze Warlocka, postanowiłem napisać recenzję tej gitary, którą posiadam już niespełna rok.

1.Wykonanie, czyli z czego jest zrobiony Bronze Warlock

Korpus: Agathis
Gryf: Klon
Podstrunnica: Palisander
Progi: 24
Klucze: B.C.Rich
Przetworniki: 2xB.C.Rich BDSM Humbucker
Potencjometry: Volume, Tone, 3poz. Przełącznik
Mostek: Stały
Osprzęt: Chrom

Gitara jest wykonana bardzo starannie. Nie odpadają gałki z potencjometrów, nie ma niepolakierowanych miejsc, wszystkie kable dokładnie przylutowane.

2.Funkcjonowanie, czyli jak gitara sprawuje się w użytku

Gitara leży bardzo dobrze w ręce i jest w miarę miękka. Przyzwoicie nabite progi pozwalają nam obniżyć poziom strun poprzez wyregulowanie mostka, bez obawy że coś będzie potem brzęczeć. Dobrym rozwiązaniem jest też wykonanie mostka stałego, gdzie struny zakłada się w nim od spodu. Nie musimy zatem przekładać struny przez cały korpus, tylko wsadzamy je w mostek. Trochę przeszkadza jednak przy wymianie strun dosyć wysoko zaczepiona przystawka przy mostku, więc radzę ją obniżyć na czas wymiany. Gałki chodzą lekko i nigdzie nie zaczepiają. Klucze to jest chyba największa wada całej gitary. Chodzą lekko, ale za to trzeba niektóre pokręcić trochę więcej niż inne, aby strój struny się minimalnie obniżył. Ja mam tak np. z kluczem odpowiadającym za strunę h. Wadą też jest, że choćbyśmy stroili gitarę niewiadomo ile, to po włożeniu jej do pokrowca klucze się przekręcają i gitara się rozstraja. Ja mam tak zawsze z E1, czasem też z innymi. Co do stroju gitary, to na początku mi niezbyt stroiła, potem po zmianie strun było trochę lepiej, potem znowu do nerwów mnie doprowadzała, aż w końcu zaczęła stroić przyzwoicie.

3.Brzmienie gitary, czyli jak brzmi najtańsza gitara ze stajni B.C.Rich-a

Na kanale czystym, możemy uzyskać z gitary ciekawe i przyjemne brzmienie, ale to zależy od ustawienia kombinacji przystawek. Np. Na humbie przy mostku brzmi bardzo ostro i szorstko, co mi niezbyt się podoba. Za to na 2 przetwornikach, albo tym przy szyjce gitara ma bardzo głębokie, ciepłe brzmienie, szczególnie przy tym drugim wariancie. Teraz największa zaleta gitary, czyli kanał przesterowany. Znakomicie spisuje się przystawka przy mostku, która łatwo daje się przesterować i dzięki temu brzmi naprawdę "Metalowo". Niezbyt nadaje się za to do solówek, brzmienie ma zbyt szorstkie, że aż gryzie w uszy, nawet przy zmniejszeniu treble'a w piecu czy efekcie. Obu przystawek lepiej wogóle nie używać na przesterze, bo wychodzi takie niewiadomo co, że ani riff nie wybrzmi tak agresywnie jak na pickupie przy mostku, ani solo. Do solówek najlepiej nadaje się przystawka przy szyjce, która ma ciepłe brzmienie, ale przy dolnych rejestrach zbyt muli. Dźwięk jest lepszy w partiach solowych od przystawki przy mostku, ale nadal nie jest jakiś świetny, poprostu zbyt szorstki przy wyższych rejestrach. Przy tym dochodzi jeszcze ciągłe "chrupanie" co jest wynikiem chyba zbyt mocnych magnezów w przystawkach, bo nawet przy obniżeniu przystawki zjawisko występuje, aczkolwiek mniej silne.

4.Podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcesz grać ostrą muzykę oraz pragniesz żeby twoja gitara wyglądała czadowo, nie chcesz Corta - to Bronze Warlock jest dla ciebie